The Official South Carolina Athletics Site


Recap

Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/15/2013 09:05 PM
              UM Hurricane Invitational - 3/15/2013 to 3/16/2013               
                            www.halfmiletiming.com                             
                             UM: Coral Gables, FL                              
                                    Results                                    
 
Event 39  Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1       Labreck, Jesse      SR Maine                    14.06   2.7  2    970
  2       Fereshetian, Allis  JR Maine                    14.15   2.5  3    957
  3       David, Tatiana      SO Florida Atla             14.46   2.5  3    914
  4       Johnson, Rayanna    SR Bethune-Cook             15.59   2.7  2    765
  5       Jordan, Deidra      SO Bethune-Cook             15.81   1.7  4    738
  6       Stewart, Ashley     FR Florida Atla             16.06   2.0  1    707
  7       Sanders, Cenita     JR Bethune-Cook             16.19   2.0  1    691
  8       Hackett, Ashten     JR Maine                    16.52   1.7  4    652
  9       McCarthy, Jessica   JR Maine                    18.14   2.0  1    474
 10       Muhammad, Shali     JR Cheyney                  18.29   2.5  3    459
 10       Burrell, Ariell     SO Florida Atla             18.29   2.7  2    459
 
Event 40  Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Decathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1       Stoute, Keron       JR Bethune-Cook             11.14   1.6    830
  2       Embry, Martin       SR Bethune-Cook             11.20   1.6    817
  3       Davis, Nnamdi       SO Bethune-Cook             11.60   1.6    732
  4       Riggins, Curtis     JR Bethune-Cook             11.74   1.6    703
  5       Toothaker, Matthew  SR Maine                    11.79   1.6    693
 
Event 39  Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Labreck, Jesse      SR Maine                    1.72m    5-07.75    879
     1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 
        O    P    O   XO    O   XO    O  XXX 
  2       Jordan, Deidra      SO Bethune-Cook             1.63m    5-04.25    771
     1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 
        O   XO  XXO    O  XXX 
  3       David, Tatiana      SO Florida Atla             1.57m    5-01.75    701
     1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 
        O    O   XO   XO    O  XXO  XXX 
  4       Stewart, Ashley     FR Florida Atla             1.51m    4-11.50    632
     1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
        O    O   XO    O  XXX 
  4       Fereshetian, Allis  JR Maine                    1.51m    4-11.50    632
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 
        O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  6       Johnson, Rayanna    SR Bethune-Cook             1.45m    4-09.00    566
     1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 
       XO   XO   XO   XO  XXX 
  7       Burrell, Ariell     SO Florida Atla             1.39m    4-06.75    502
     1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 
        O    O    O    O  XXX 
  7       McCarthy, Jessica   JR Maine                    1.39m    4-06.75    502
     1.39 1.42 
        O  XXX 
  7       Hackett, Ashten     JR Maine                    1.39m    4-06.75    502
     1.36 1.39 1.42 
        O    O  XXX 
  7       Sanders, Cenita     JR Bethune-Cook             1.39m    4-06.75    502
     1.39 1.42 
      XXO  XXX 
 --       Muhammad, Shali     JR Cheyney                     NH            
     1.27 
      XXX 
 
Event 39  Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Labreck, Jesse      SR Maine                    9.90m   32-05.75    523
      9.72m  9.90m  9.88m            
  2       McCarthy, Jessica   JR Maine                    9.64m   31-07.50    506
      9.64m  9.47m  8.66m            
  3       Johnson, Rayanna    SR Bethune-Cook             9.56m   31-04.50    501
      9.16m  9.24m  9.56m            
  4       Fereshetian, Allis  JR Maine                    8.84m   29-00.00    454
      8.84m  8.24m  8.56m            
  5       David, Tatiana      SO Florida Atla             8.73m   28-07.75    447
      8.57m  8.32m  8.73m            
  6       Hackett, Ashten     JR Maine                    7.53m   24-08.50    369
      6.93m  7.53m  7.00m            
  7       Jordan, Deidra      SO Bethune-Cook             7.24m   23-09.00    350
      6.90m  7.24m  6.96m            
  8       Stewart, Ashley     FR Florida Atla             7.22m   23-08.25    349
      ND  7.22m  5.98m            
  9       Burrell, Ariell     SO Florida Atla             7.00m   22-11.75    335
      6.87m  7.00m  6.66m            
 10       Muhammad, Shali     JR Cheyney                  6.32m   20-09.00    292
      5.78m  6.32m  5.05m            
 11       Sanders, Cenita     JR Bethune-Cook             6.13m   20-01.50    280
      6.13m  ND  ND            
 
Event 39  Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1       Labreck, Jesse      SR Maine                    25.46  -0.9  1    845
  2       Jordan, Deidra      SO Bethune-Cook             25.50   0.8  2    841
  3       Fereshetian, Allis  JR Maine                    25.83  -0.9  1    812
  4       David, Tatiana      SO Florida Atla             25.91  -0.9  1    805
  5       McCarthy, Jessica   JR Maine                    26.69   0.8  2    738
  6       Sanders, Cenita     JR Bethune-Cook             26.82   0.8  2    727
  7       Johnson, Rayanna    SR Bethune-Cook             26.91   0.8  2    719
  8       Hackett, Ashten     JR Maine                    27.27   0.8  2    690
  9       Muhammad, Shali     JR Cheyney                  27.95  -0.9  1    635
 10       Stewart, Ashley     FR Florida Atla             27.97  -0.9  1    633
 11       Burrell, Ariell     SO Florida Atla             30.91  -0.9  1    420
 
Event 40  Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1       Stoute, Keron       JR Bethune-Cook             6.62m  -0.4  21-08.75    725
     6.40m(-0.1) 6.43m(+0.0) 6.62m(-0.4)            
  2       Embry, Martin       SR Bethune-Cook             6.05m   0.9  19-10.25    597
     5.89m(+0.0) 6.02m(-0.5) 6.05m(0.9)            
  3       Riggins, Curtis     JR Bethune-Cook             5.92m  -0.2  19-05.25    569
     5.92m(-0.2) 5.87m(-0.9) 5.72m(-0.2)            
  4       Toothaker, Matthew  SR Maine                    5.76m  +0.0  18-10.75    535
     5.56m(+0.0) 5.69m(1.7) 5.76m(+0.0)            
  5       Davis, Nnamdi       SO Bethune-Cook             5.65m  +0.0  18-06.50    512
     5.46m(-0.3) 5.65m(+0.0) 5.24m(+0.0)            
 
Event 40  Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Toothaker, Matthew  SR Maine                   11.48m   37-08.00    575
      10.94m  10.79m  11.48m            
  2       Embry, Martin       SR Bethune-Cook            11.14m   36-06.75    554
      11.14m  ND  ND            
  3       Stoute, Keron       JR Bethune-Cook            11.09m   36-04.75    551
      11.09m  10.83m  ND            
  4       Davis, Nnamdi       SO Bethune-Cook            10.92m   35-10.00    541
      10.92m  10.01m  ND            
  5       Riggins, Curtis     JR Bethune-Cook             8.93m   29-03.75    422
      8.40m  ND  8.93m            
 
Event 40  Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1       Stoute, Keron       JR Bethune-Cook             1.94m    6-04.25    749
     1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 2.00 
        O    P    O    P    O  XXX 
  2       Toothaker, Matthew  SR Maine                    1.88m    6-02.00    696
     1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 
        O    P    O    O  XXO    O    O    O    O  XXX 
  3       Davis, Nnamdi       SO Bethune-Cook             1.79m    5-10.50    619
     1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 
        O    P    O    O    P    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  4       Riggins, Curtis     JR Bethune-Cook             1.73m    5-08.00    569
     1.67 1.70 1.73 1.76 
        O    O   XO  XXX 
  5       Embry, Martin       SR Bethune-Cook             1.67m    5-05.75    520
     1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 
        O    O    P    O    P  XXO  XXX 
 
Event 40  Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Embry, Martin       SR Bethune-Cook             50.66     784
  2       Toothaker, Matthew  SR Maine                    52.93     685
  3       Riggins, Curtis     JR Bethune-Cook             54.07     637
  4       Davis, Nnamdi       SO Bethune-Cook             54.34     626
  5       Stoute, Keron       JR Bethune-Cook             54.53     618
 
Event 14  Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Garcia, Javier      JR Cheyney               56.68m     53.04m     174-00 
      48.29m  51.83m  53.04m  52.38m  50.04m  FOUL
  2       Buscema, Steve      JR Liu Brooklyn          44.71m     50.54m     165-10 
      50.54m  49.61m  49.07m  FOUL  FOUL  45.04m
  3       Hendricks, Darren   FR Nova Southea                     41.90m     137-06 
      40.83m  40.12m  39.51m  41.90m  36.62m  40.62m
  4       Towne, Ian          JR Nova Southea          37.37m     41.06m     134-08 
      36.45m  39.84m  40.90m  41.06m  41.03m  39.38m
  5       Jerothe, Ryan       SO Nova Southea          30.00m     31.13m     102-01 
      31.13m  FOUL  FOUL  PASS  PASS  PASS
 
Event 13  Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Wilson, Jemekia     NA Unat-South C          35.99m     34.11m     111-11 
      30.13m  26.38m  27.94m  29.12m  29.96m  34.11m
  2       Blanchard, Kiounni  FR Florida Memo          27.72m     32.50m     106-07 
      28.66m  29.55m  25.14m  FOUL  32.50m  29.04m
  3       Nyiro, Jessica      FR Nova Southea                     25.21m      82-08 
      21.90m  25.21m  23.01m  PASS  PASS  PASS
  4       Leonard, Angela     FR Nova Southea                     18.62m      61-01 
      17.53m  18.29m  16.58m  15.55m  18.62m  17.77m
  5       Nichols, Brandi     JR Nova Southea                     16.30m      53-06 
      16.30m  14.63m  16.29m  16.26m  16.24m  15.12m
 
Event 11  Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Schvedoff, Nina        Unattached            61.88m     54.11m     177-06 
      53.21m  53.40m  54.08m  54.11m  52.86m  54.03m
  2       Radford, Breanna    SR South Caroli          51.89m     53.10m     174-02 
      FOUL  49.57m  52.11m  51.07m  51.40m  53.10m
  3       Johnson, Lea        FR Miami                 60.00m     50.19m     164-08 
      FOUL  50.19m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4       Vea, Dottie         SR Liu Brooklyn          47.00m     48.35m     158-07 
      FOUL  FOUL  46.62m  48.35m  46.45m  47.22m
  5       Sullivan, Kaysee    SO South Caroli          45.00m     46.97m     154-01 
      45.82m  44.83m  FOUL  46.06m  46.97m  45.44m
  6       Monroe, Amber       SO Miami                 38.64m     44.14m     144-10 
      39.89m  FOUL  41.90m  42.22m  44.14m  43.94m
  7       Nyiro, Jessica      FR Nova Southea                     27.73m      91-00 
      27.73m  25.67m  25.49m  25.81m  26.29m  FOUL
 
Event 12  Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Simmons, Isaiah     FR Miami                 46.00m     51.46m     168-10 
      FOUL  51.46m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2       Seay, Andrew        SO South Caroli          55.73m     51.04m     167-05 
      FOUL  51.04m  FOUL  49.71m  48.32m  50.69m
  3       Selby, Walker       SO South Caroli          50.00m     50.00m     164-00 
      49.83m  48.88m  47.89m  50.00m  49.78m  FOUL
  4       Hendricks, Darren   FR Nova Southea                     39.20m     128-07 
      39.20m  36.34m  37.58m  37.14m  38.45m  38.36m
  5       Lewis, Omar         FR Unattached            15.00m     26.10m      85-07 
      FOUL  26.10m  FOUL  25.14m  FOUL  FOUL
 
Event 2  Men High Jump
==========================================================================================
 1.70-1.75-1.80-1.85-1.90-1.95-2.00-
 2.05-2.10-2.13-2.16-2.19
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Black, Ronnie       SR Virginia Tec           2.23m      2.20m    7-02.50 
     1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.01 2.04 2.07 2.10 2.13 2.20 2.23 
        O    O    O    O    O    O    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  2     3 Dottin, Henderson      Unattached             2.13m      2.10m    6-10.75 
     1.93 1.98 2.01 2.04 2.07 2.10 2.13 
        O   XO    O    P    O  XXO  XXX 
  3       Friday, John-Patri  FR Miami                  2.05m      1.98m    6-06.00 
     1.93 1.98 2.01 2.04 
       XO    O    P  XXX 
  4       Hall, Jerwaine      JR Florida Memo           2.03m      1.98m    6-06.00 
     1.98 2.01 2.04 
       XO    P  XXX 
  5       Wood, Derrick       JR Nova Southea           2.00m      1.93m    6-04.00 
     1.83 1.88 1.93 1.98 
        O   XO   XO  XXX 
  6       Smith, Clive        FR Florida Memo                      1.83m    6-00.00 
     1.83 1.88 
       XO  XXX 
 
Event 1  Women High Jump
==========================================================================================
 1.45-1.50-1.55-1.60-1.65-1.68-
 1.71-1.74
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Dailey-Harris, Dak  FR Miami                  1.78m      1.72m    5-07.75 
     1.67 1.72 1.77 1.80 
        O  XXO    P  XXX 
  2       Grant, Shanice      FR Liu Brooklyn           1.62m      1.62m    5-03.75 
     1.52 1.57 1.62 1.67 
        O    O  XXO  XXX 
 --       Krenitsky, Amanda   FR Nova Southea                         NH            
     1.52 
      XXX 
 
Event 3  Women Pole Vault
==========================================================================================
 2.44-2.59-2.74-2.89-3.04-3.19-3.29-3.39-3.49
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Schultze, Martina   SO Virginia Tec           4.30m      4.30m   14-01.25 
     3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.20 4.30 4.40 
        O    P    O    O  XXO   XO    O  XXX 
  2       Olsen, Petra        JR South Caroli           4.24m      4.10m   13-05.25 
     4.10 4.20 
      XXO  XXX 
  3       Allin, Leigh        JR Virginia Tec           3.85m      3.90m   12-09.50 
     3.35 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
       XO   XO    O   XO    O   XO  XXX 
  4       Smallwood, Sasha    SO Bethune-Cook           3.70m      3.50m   11-05.75 
     3.35 3.50 3.60 
        O    O  XXX 
  4       Wall, Megan         JR South Caroli           3.80m      3.50m   11-05.75 
     3.50 3.60 
        O  XXX 
  6       Mangan, Tylar       JR South Caroli           3.65m      3.35m   10-11.75 
     3.35 3.50 
        O  XXX 
  7       Schaal, Erinn       FR Virginia Tec           3.65m      3.35m   10-11.75 
     2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 
        O   XO    O   XO  XXX 
  8       Munley, Vanessa     SO Nova Southea                      3.35m   10-11.75 
     3.20 3.35 3.50 
       XO  XXO  XXX 
  9       Saunders, Lyndsey   SO Virginia Tec           3.85m      3.20m   10-06.00 
     3.20 3.35 
        O  XXX 
 10       Jetmore, Jessica    SR Florida Atla           3.40m      3.20m   10-06.00 
     2.90 3.05 3.20 3.35 
        O  XXO    O  XXX 
 11       Hovell, Madison     FR Florida Atla           3.00m      2.75m    9-00.25 
     2.60 2.75 2.90 
        O    O  XXX 
 12       Urrutia, Rebecca    SO Nova Southea           2.27m      2.60m    8-06.25 
     2.60 2.75 
      XXO  XXX 
 --       Todaro, Brittany    SO Nova Southea                         NH            
     3.05 
      XXX 
 
Event 4  Men Pole Vault
==========================================================================================
 3.50-3.65-3.80-3.95-4.10-4.40-4.50-4.60
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Uhle, Chris         SO Virginia Tec           5.19m      5.15m   16-10.75 
     4.85 4.95 5.05 5.15 5.25 
        O  XXO   XO    O  XXX 
  2       Davis, Joe          NA Unat-Virgini           5.40m      5.15m   16-10.75 
     4.75 4.85 4.95 5.05 5.15 5.25 
        O    P  XXO    O  XXO  XXX 
  3       Jerothe, Ryan       SO Nova Southea           4.47m      4.75m   15-07.00 
     4.45 4.60 4.75 4.85 
       XO    O  XXO  XXX 
  4       duckworth, scott       Ryland PV              5.05m      4.60m   15-01.00 
     4.60 4.75 
        O  XXX 
  5       Towne, Ian          JR Nova Southea           4.15m      4.30m   14-01.25 
     4.00 4.15 4.30 4.45 
      XXO   XO   XO  XXX 
 --       Eckenroth, Austin   FR South Caroli           4.96m         NH            
     4.75 
      XXX 
 --       Brown, Ricy         SO Bethune-Cook           4.00m         NH            
     4.00 
      XXX 
 --       Barthol, Akeem      JR Bethune-Cook           4.30m         NH            
     4.15 
      XXX 
 --       Linta, Jeffrey      FR South Caroli           4.70m         NH            
     4.60 
      XXX 
 --       Buxton, Colin       SO South Caroli           4.80m         NH            
     4.60 
      XXX 
 
Event 38  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Hernandez, Omar     SR Nova Southea         9:20.00    9:58.78  
  2       Crecco, Nico        SR Nova Southea         9:32.00    9:58.98  
 
Event 36  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Cruz, Argeo         JR Florida Gulf        15:06.53   15:01.78  
  2       Martin, Daniel         Unattached          15:10.00   15:17.62  
  3       Pezzulo, Sean       SO Miami               15:01.11   15:35.27  
  4       Kilp, Timo          JR Nova Southea        15:30.00   15:39.08  
  5       Marsh, Kevin        FR Miami               15:35.00   15:48.50  
  6       Tran, Long          JR Nova Southea        15:20.00   15:49.00  
  7       Davis, Ryan         JR Florida Atla        15:32.00   15:57.60  
  8       Duclos, Dieumy         Florida A&M         16:01.56   16:02.41  
  9       brown, terence      FR Unattached          15:28.00   16:06.07  
 10       Rudloff, Chris      JR Florida Gulf        15:40.00   16:10.36  
 11       Kidane, Robyel         Florida A&M         15:50.00   16:13.16  
 12       Wampler, Hunter     SR Florida Atla        16:34.00   16:23.29  
 13       Huberty, Bryan         Unattached          15:45.00   16:29.20  
 14       Ricketts, Anthony   FR Miami               15:35.00   16:36.80  
 15       West, Spencer          Runner's Dep        16:38.00   16:46.98  
 16       Horner, Matt        FR Florida Atla        17:45.00   17:18.24  
 17       Taylor, Hunter      JR Florida Atla        17:10.00   17:35.41  
 --       Coffman, Neil       JR Florida Atla        16:10.00        DNF  
 
Event 35  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Sell, Chloe         FR Florida Atla        17:55.75   17:56.43  
  2       Mill, Meredith      SO South Caroli        18:10.00   17:58.92  
  3       Reategui, Paola     SR Unattached                     18:05.29  
  4       Boswell, Penny      JR South Caroli        18:17.41   18:07.69  
  5       Paton, Stacy        SR Florida Atla        18:13.83   18:12.97  
  6       Perzanowski, Kelly  JR Florida Gulf        18:00.00   18:14.70  
  7       Kent, Christine     FR South Caroli        18:25.00   18:15.61  
  8       Bowman, Peri        JR Nova Southea        19:08.02   18:16.04  
  9       Berger, Stephanie   FR South Caroli        18:45.00   18:28.70  
 10       McCoy, Joanna       FR Unattached          18:20.00   19:02.75  
 11       Palm, Alexandria    SO Nova Southea        18:20.00   19:08.79  
 12       CoDyre, Kathryn     FR Florida Atla        19:30.00   19:10.52  
 13       Olson, Emily        SR Florida Atla        19:40.00   19:16.45  
 14       Taylor, Kirsten     JR Bethune-Cook        19:23.63   19:18.66  
 15       Bary, Megan         SR Florida Atla        18:45.00   19:22.33  
 16       Votek, Taylor       SO Miami               19:00.00   19:25.06  
 17       Mann, Helen         SR Florida Atla        20:01.81   19:25.49  
 18       White, Brittany     SO Nova Southea                   19:58.82  
 19       Kleppan, Danielle      Unattached          19:38.00   20:04.25  
 20       Patrick, Candice    SR Florida Atla        21:00.00   20:32.75  
 21       Heller-Spencer, Ki  FR Florida Atla        20:30.00   20:32.85  
 22       Shogren, Kristine   FR Nova Southea                   20:53.16  
 23       Jennerjahn, Meghan  SR Florida Atla        20:45.00   20:53.52  
 24       Ricci, Christina    FR Florida Atla        22:00.00   20:54.58  
 25       Nichols, Brandi     JR Nova Southea        21:00.00   21:25.40  
    Coming Soon