Recap

Licensed to Team Greenville       HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/29/2011 02:37 PM
                     Clemson v South Carolina - 10/29/2011                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    1:46.87  
     1) Fowler, Kelly M 21              2) Tarantolo, Maddie M 21         
     3) Krauss, Kelsey M 21             4) Anderson, Meg P 20             
       27.86    30.34    25.64    23.03                                    
  2 South Carolina, University of-SC  'A'             1:41.57    1:47.27  
     1) Peteh, Matea 21                 2) Rutqvist, Amanda 20            
     3) Schaffer, Rachael L 18          4) Elliott, Rachel K 18           
       27.51    30.32    25.92    23.52                                    
  3 South Carolina, University of-SC  'B'                  NT    1:48.93  
     1) Worrell, Elisa C 18             2) Cage, Mallory K 21             
     3) Brockington, Meghan L 20        4) Raczkowski, Lauren E 19        
       28.29    30.71    26.08    23.85                                    
  4 Clemson University-SC  'B'                             NT    1:50.75  
     1) Polhill, Ali C 19               2) Stevens, Garrison N 20         
     3) Bechard, Sarah A 21             4) Redmond, Kristen N 20          
       27.55    32.34    25.69    25.17                                    
  5 South Carolina, University of-SC  'C'                  NT   x1:50.89  
     1) Bartlett, Sarah C 21            2) Atzhorn, Aileen L 21           
     3) Bieganski, Maryn T 19           4) Josserand, Taylor M 20         
       27.84    31.57    26.79    24.69                                    
  6 South Carolina, University of-SC  'D'                  NT   x1:54.32  
     1) Rosenberg, Lauren E 19          2) Hand, Alyssa C 21              
     3) Skinner, Ellie E 19             4) Obeck, Brooke A 18             
       28.80    32.29    27.14    26.09                                    
  7 Clemson University-SC  'C'                             NT   x1:56.86  
     1) Piper, Deanna 21                2) McLaughlin, Kerry L 21         
     3) McGee, Kelly A 20               4) Whalen, Liz 20                 
       30.64    33.30    27.34    25.58                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    1:31.38  
     1) Dart, Chris J 20                2) Reinke, Chris J 21             
     3) Broster, Seth A 21              4) Bruck, Eric L 21               
       23.04    26.69    22.01    19.64                                    
  2 South Carolina, University of-SC  'A'             1:28.14    1:31.61  
     1) Warner, Jay W 20                2) Cave, Bobby 21                 
     3) Badillo, Isaac 21               4) Seiler, Andrew T 20            
       23.21    26.51    21.52    20.37                                    
  3 Clemson University-SC  'B'                             NT    1:32.96  
     1) Oliver, Myles V 21              2) Henderson, Chase M 22          
     3) Foster, Harry B 22              4) Barre, Derek B 22              
       23.93    26.46    22.00    20.57                                    
  4 South Carolina, University of-SC  'B'                  NT    1:33.97  
     1) Heinze, Max 24                  2) Kauffman, Graham E 20          
     3) Metts, John T 21                4) Kaden, Collin A 21             
       24.23    26.01    22.62    21.11                                    
  5 South Carolina, University of-SC  'C'                  NT   x1:36.60  
     1) Crawford, James M 22            2) Vance, Alex N 18               
     3) White, Jacob R 19               4) Berens, Tim H 19               
       24.60    26.98    22.88    22.14                                    
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galbreath, Abby E         19 South Carolina-SC   10:17.40   10:24.53  
      28.98   31.25   31.44   31.54   31.65   31.66   31.57   31.67
      31.42   31.28   31.44   31.30   31.35   31.32   31.10   31.09
      31.03   31.44   31.26   30.74                                
  2 Olson, Lindsey M          21 South Carolina-SC   10:11.43   10:26.35  
      28.45   30.44   30.87   30.71   31.27   31.43   31.50   31.40
      31.59   31.56   31.58   31.62   31.81   31.79   31.65   32.09
      31.91   31.89   31.63   31.16                                
  3 Gibbs, Jordan N           20 South Carolina-SC   10:11.10   10:33.89  
      29.38   31.73   31.58   31.65   31.60   31.54   31.53   31.68
      31.79   31.67   31.36   31.51   32.06   31.95   31.81   32.46
      32.35   32.31   32.26   31.67                                
  4 Ward, Charlotte C         18 South Carolina-SC   10:35.90  x10:52.86  
      29.99   32.06   32.52   32.73   32.89   32.98   32.90   33.11
      32.93   33.14   33.03   32.94   32.87   32.82   32.50   32.94
      32.79   32.75   32.89   32.08                                
  5 Cervone, Alisha T         19 CLEM-SC                   NT   11:21.71  
      30.47   33.12   33.26   33.57   33.74   34.19   34.25   34.36
      34.61   34.57   34.37   34.61   34.33   34.59   34.65   34.82
      34.70   34.70   34.88   33.92                                
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Brooks R            20 South Carolina-SC    9:16.06    9:29.31  
      25.70   27.59   28.16   28.35   28.54   28.45   28.67   28.87
      28.82   28.78   28.95   28.68   28.50   28.55   29.03   28.93
      29.06   28.97   28.68   28.03                                
  2 Columbus, Matthew J       20 South Carolina-SC    9:24.40    9:35.61  
      26.44   28.32   28.86   29.08   28.36   28.76   28.91   29.01
      28.96   28.83   28.92   29.04   29.18   28.75   28.91   28.80
      28.95   29.25   29.67   28.61                                
  3 Carr, Alex A              21 CLEM-SC                   NT    9:42.11  
      26.63   28.27   28.96   28.77   29.12   28.96   29.11   29.30
      29.14   29.25   28.79   28.94   28.78   28.93   29.38   29.56
      30.06   30.37   30.33   29.46                                
  4 Clark, Will J             21 CLEM-SC                   NT   10:04.93  
      27.04   29.35   29.44   30.03   30.06   30.31   30.16   30.29
      30.50   30.51   30.26   30.84   31.01   31.23   31.43   31.18
      30.97   30.63   30.53   29.16                                
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaffer, Rachael L       18 South Carolina-SC    1:48.05    1:53.26  
      27.27   28.43   29.01   28.55                                
  2 Cervone, Tori A           20 CLEM-SC                   NT    1:53.30  
      26.75   28.97   29.02   28.56                                
  3 Brooks, Morgan B          18 South Carolina-SC    1:54.28    1:53.61  
      27.33   28.75   29.12   28.41                                
  4 Redmond, Kristen N        20 CLEM-SC                   NT    1:53.64  
      27.42   28.89   28.90   28.43                                
  5 Jonsson, Annika S         18 South Carolina-SC    1:52.81    1:54.36  
      27.08   28.78   29.38   29.12                                
  6 Drake, Sara E             18 South Carolina-SC         NT   x1:55.75  
      27.13   29.28   29.74   29.60                                
  7 McLaughlin, Kerry L       21 CLEM-SC                   NT    1:58.96  
      27.69   30.08   30.46   30.73                                
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Gerard         18 South Carolina-SC    1:36.12    1:40.97  
      23.62   25.36   25.80   26.19                                
  2 Reinke, Chris J           21 CLEM-SC                   NT    1:42.66  
      24.40   25.85   26.10   26.31                                
  3 Kaden, Collin A           21 South Carolina-SC    1:39.28    1:42.81  
      24.20   26.04   26.47   26.10                                
  4 Covert, Michael K         19 South Carolina-SC         NT    1:42.90  
      23.87   26.16   26.47   26.40                                
  5 Groseclose, Lee L         21 CLEM-SC                   NT    1:43.36  
      24.14   26.11   26.42   26.69                                
  6 Grigull, Rory S           21 South Carolina-SC         NT   x1:46.05  
      24.88   27.46   27.42   26.29                                
  7 Clary, Scott D            21 CLEM-SC                   NT    1:46.40  
      24.60   26.92   27.95   26.93                                
  8 Aron, Scott               21 CLEM-SC                   NT   x1:46.77  
      24.84   26.83   27.46   27.64                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peteh, Matea              21 South Carolina-SC      57.22      58.05  
      28.64   29.41                                                
  2 Worrell, Elisa C          18 South Carolina-SC      56.25      59.06  
      28.95   30.11                                                
  3 Fowler, Kelly M           21 CLEM-SC                   NT    1:00.45  
      29.37   31.08                                                
  4 Rosenberg, Lauren E       19 South Carolina-SC      56.98    1:00.98  
      29.56   31.42                                                
  5 Bartlett, Sarah C         21 South Carolina-SC      59.02   x1:01.24  
      29.55   31.69                                                
  6 Polhill, Ali C            19 CLEM-SC                   NT    1:01.64  
      29.86   31.78                                                
  7 Piper, Deanna             21 CLEM-SC                   NT    1:03.02  
      30.32   32.70                                                
 
Event 8  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dart, Chris J             20 CLEM-SC                   NT      49.61  
      24.54   25.07                                                
  2 Layne, Walker W           19 CLEM-SC                   NT      51.18  
      24.59   26.59                                                
  3 Warner, Jay W             20 South Carolina-SC      47.36      51.39  
      24.93   26.46                                                
  4 Heinze, Max               24 South Carolina-SC      49.00      51.75  
      25.04   26.71                                                
  5 Crawford, James M         22 South Carolina-SC      50.15      51.98  
      25.41   26.57                                                
  6 Oliver, Myles V           21 CLEM-SC                   NT      52.23  
      25.45   26.78                                                
 
Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rutqvist, Amanda          20 South Carolina-SC    1:00.20    1:04.98  
      31.19   33.79                                                
  2 Tarantolo, Maddie M       21 CLEM-SC                   NT    1:06.57  
      31.20   35.37                                                
  3 Atzhorn, Aileen L         21 South Carolina-SC    1:03.79    1:06.96  
      31.84   35.12                                                
  4 Cage, Mallory K           21 South Carolina-SC    1:05.26    1:08.72  
      32.02   36.70                                                
  5 Hand, Alyssa C            21 South Carolina-SC    1:09.19   x1:09.70  
      33.35   36.35                                                
  6 Stevens, Garrison N       20 CLEM-SC                   NT    1:10.10  
      33.39   36.71                                                
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cave, Bobby               21 South Carolina-SC      54.88      57.88  
      27.43   30.45                                                
  2 Abeysinghe, Andrew M      20 CLEM-SC                   NT      58.46  
      27.56   30.90                                                
  3 Vance, Alex N             18 South Carolina-SC      55.85      58.52  
      28.03   30.49                                                
  4 Connolly, Ryan P          21 South Carolina-SC      58.41      59.22  
      28.09   31.13                                                
  5 Kauffman, Graham E        20 South Carolina-SC      55.96     x59.45  
      27.64   31.81                                                
  6 Henderson, Chase M        22 CLEM-SC                   NT    1:00.24  
      27.58   32.66                                                
 
Event 11  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Avers, Whitney E          20 South Carolina-SC    2:00.20    2:04.89  
      29.07   31.60   31.95   32.27                                
  2 Bechard, Sarah A          21 CLEM-SC                   NT    2:06.86  
      28.76   31.94   32.44   33.72                                
  3 McGee, Kelly A            20 CLEM-SC                   NT    2:07.29  
      29.67   32.94   32.36   32.32                                
  4 Brockington, Meghan L     20 South Carolina-SC    2:01.40    2:07.50  
      28.78   32.56   32.58   33.58                                
  5 Obeck, Brooke A           18 South Carolina-SC    2:09.93    2:08.64  
      28.96   32.45   33.52   33.71                                
  6 Ward, Charlotte C         18 South Carolina-SC         NT   x2:12.17  
      30.13   32.56   34.63   34.85                                
  7 Cervone, Alisha T         19 CLEM-SC                   NT    2:18.12  
      30.21   34.18   36.38   37.35                                
 
Event 12  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Navata, Matt L            20 South Carolina-SC    1:52.53    1:52.40  
      25.65   29.02   28.71   29.02                                
  2 Foster, Harry B           22 CLEM-SC                   NT    1:52.61  
      25.15   28.77   28.93   29.76                                
  3 Columbus, Matthew J       20 South Carolina-SC         NT    1:59.47  
      27.85   30.73   30.20   30.69                                
  4 Brown, Alex               18 CLEM-SC                   NT    2:00.41  
      26.50   31.05   31.61   31.25                                
  5 Clary, Scott D            21 CLEM-SC                   NT    2:13.02  
      28.51   33.32   35.44   35.75                                
 
Event 13  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Meg P           20 CLEM-SC                   NT      23.13  
  2 Elliott, Rachel K         18 South Carolina-SC      23.16      24.08  
  3 Tarantolo, Maddie M       21 CLEM-SC                   NT      24.42  
  4 Raczkowski, Lauren E      19 South Carolina-SC      23.73      24.46  
  5 Brooks, Morgan B          18 South Carolina-SC      24.61      24.77  
  6 Josserand, Taylor M       20 South Carolina-SC      24.47     x25.34  
  7 Erickson, Jenny P         19 CLEM-SC                   NT      25.44  
  8 Whalen, Liz               20 CLEM-SC                   NT     x25.98  
 
Event 14  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruck, Eric L             21 CLEM-SC                   NT      19.99  
  2 Seiler, Andrew T          20 South Carolina-SC      20.41      20.92  
  3 Broster, Seth A           21 CLEM-SC                   NT      20.95  
  4 Barre, Derek B            22 CLEM-SC                   NT      21.03  
  5 Badillo, Isaac            21 South Carolina-SC      21.16      21.36  
  6 White, Jacob R            19 South Carolina-SC      21.55      21.72  
  7 Grigull, Rory S           21 South Carolina-SC         NT     x21.83  
  8 Elliott, Marcus Q         20 CLEM-SC                   NT     x21.87  
 
Event 15  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forcucci, Courtney A      22 South Carolina-SC         NP     344.55  
  2 Kranz, Patty L            18 South Carolina-SC         NP     334.35  
  3 Catalfomo, Kasey E        19 South Carolina-SC         NP     299.40  
  4 George, Brooke               CLEM-SC                   NP     280.20  
  5 Uranaka, Chelsea          18 CLEM-SC                   NP     276.83  
  6 Tatum, Elizabeth             CLEM-SC                   NP     267.30  
  7 Doolittle, Jessica        19 CLEM-SC                   NP    x261.00  
  8 Howard, Emily             19 CLEM-SC                   NP    x245.93  
  9 Self, Cassie              19 CLEM-SC                   NP    x240.53  
 10 Yoder, Emily              18 CLEM-SC                   NP    x220.20  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridenour, Rylan           21 South Carolina-SC         NP     350.62  
  2 Miller, Cole A            18 South Carolina-SC         NP     323.47  
  3 Chamberlain, Pat          20 CLEM-SC                   NP     269.48  
  4 Helmich, Andrew           19 South Carolina-SC         NP     267.97  
  5 Braver, Austin            19 CLEM-SC                   NP     257.25  
 
Event 17  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Meg P           20 CLEM-SC                   NT      50.94  
      24.47   26.47                                                
  2 Raczkowski, Lauren E      19 South Carolina-SC      52.32      52.77  
      25.61   27.16                                                
  3 Brooks, Morgan B          18 South Carolina-SC      53.45      53.13  
      25.85   27.28                                                
  4 Krauss, Kelsey M          21 CLEM-SC                   NT      53.16  
      25.21   27.95                                                
  5 Drake, Sara E             18 South Carolina-SC      53.59      53.80  
      26.29   27.51                                                
  6 Josserand, Taylor M       20 South Carolina-SC      53.19     x54.21  
      26.09   28.12                                                
  7 Whalen, Liz               20 CLEM-SC                   NT      56.39  
      26.86   29.53                                                
  8 Erickson, Jenny P         19 CLEM-SC                   NT     x56.68  
      27.34   29.34                                                
 
Event 18  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruck, Eric L             21 CLEM-SC                   NT      45.44  
      21.83   23.61                                                
  2 Reinke, Chris J           21 CLEM-SC                   NT      46.06  
      22.31   23.75                                                
  3 Kaden, Collin A           21 South Carolina-SC         NT      46.75  
      22.32   24.43                                                
  4 Oliver, Myles V           21 CLEM-SC                   NT      47.13  
      22.92   24.21                                                
  5 Seiler, Andrew T          20 South Carolina-SC      45.13      47.15  
      22.97   24.18                                                
  6 Groseclose, Lee L         21 CLEM-SC                   NT     x47.24  
      22.83   24.41                                                
  7 Warner, Jay W             20 South Carolina-SC      47.65      47.59  
      22.99   24.60                                                
  8 Berens, Tim H             19 South Carolina-SC      47.07     x48.30  
      23.34   24.96                                                
 
Event 19  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peteh, Matea              21 South Carolina-SC    2:02.73    2:03.65  
      29.39   31.04   31.80   31.42                                
  2 Cervone, Tori A           20 CLEM-SC                   NT    2:04.08  
      30.06   31.16   31.63   31.23                                
  3 Worrell, Elisa C          18 South Carolina-SC    1:56.98    2:07.51  
      30.02   32.03   32.51   32.95                                
  4 Galbreath, Abby E         19 South Carolina-SC    2:00.82    2:10.32  
      31.15   32.95   33.28   32.94                                
  5 McLaughlin, Kerry L       21 CLEM-SC                   NT    2:10.77  
      31.05   33.10   33.46   33.16                                
  6 Fowler, Kelly M           21 CLEM-SC                   NT    2:11.75  
      30.38   33.67   34.26   33.44                                
  7 Rosenberg, Lauren E       19 South Carolina-SC    2:00.96   x2:12.93  
      30.74   33.89   34.33   33.97                                
  8 Piper, Deanna             21 CLEM-SC                   NT   x2:15.63  
      31.31   34.02   34.99   35.31                                
 
Event 20  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dart, Chris J             20 CLEM-SC                   NT    1:49.47  
      25.94   27.77   28.65   27.11                                
  2 Covert, Michael K         19 South Carolina-SC    1:51.01    1:50.88  
      26.17   28.49   28.55   27.67                                
  3 Abeysinghe, Andrew M      20 CLEM-SC                   NT    1:51.04  
      26.78   28.03   27.94   28.29                                
  4 Crawford, James M         22 South Carolina-SC    1:46.43    1:51.40  
      26.23   27.83   28.52   28.82                                
  5 Navata, Matt L            20 South Carolina-SC    1:52.81    1:55.67  
      26.98   29.10   29.74   29.85                                
  6 Layne, Walker W           19 CLEM-SC                   NT    1:56.64  
      27.07   28.83   30.49   30.25                                
 
Event 21  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rutqvist, Amanda          20 South Carolina-SC    2:07.86    2:20.12  
      31.76   36.04   36.06   36.26                                
  2 Avers, Whitney E          20 South Carolina-SC    2:29.90    2:26.54  
      33.91   37.72   37.68   37.23                                
  3 Atzhorn, Aileen L         21 South Carolina-SC    2:17.84    2:28.59  
      33.86   38.47   37.94   38.32                                
  4 McGee, Kelly A            20 CLEM-SC                   NT    2:31.01  
      34.95   38.66   38.69   38.71                                
  5 Stevens, Garrison N       20 CLEM-SC                   NT    2:31.26  
      35.01   38.64   40.04   37.57                                
  6 Cage, Mallory K           21 South Carolina-SC    2:21.24   x2:32.80  
      34.51   39.17   39.64   39.48                                
 
Event 22  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cave, Bobby               21 South Carolina-SC    1:58.27    2:05.57  
      28.55   31.80   32.27   32.95                                
  2 Vance, Alex N             18 South Carolina-SC    1:59.35    2:05.83  
      28.74   32.03   32.13   32.93                                
  3 Buckley, Shayne P         19 CLEM-SC                   NT    2:07.89  
      28.95   32.67   32.83   33.44                                
  4 Connolly, Ryan P          21 South Carolina-SC    2:05.75    2:09.16  
      29.59   32.64   33.07   33.86                                
  5 Henderson, Chase M        22 CLEM-SC                   NT    2:16.00  
      30.14   34.25   35.84   35.77                                
 
Event 23  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaffer, Rachael L       18 South Carolina-SC         NT    5:04.65  
      28.44   31.26   31.52   31.25   30.58   30.87   31.01   30.89
      29.41   29.42                                                
  2 Jonsson, Annika S         18 South Carolina-SC    4:53.13    5:05.91  
      28.65   31.04   31.68   31.65   31.47   31.29   30.48   30.52
      30.10   29.03                                                
  3 Redmond, Kristen N        20 CLEM-SC                   NT    5:07.55  
      28.62   31.31   31.60   31.44   31.57   31.29   31.41   30.90
      29.95   29.46                                                
  4 Gibbs, Jordan N           20 South Carolina-SC    4:54.85    5:09.06  
      29.58   31.61   31.32   31.09   30.62   31.05   31.02   31.19
      30.99   30.59                                                
  5 Obeck, Brooke A           18 South Carolina-SC         NT   x5:17.53  
      29.29   32.20   32.15   32.23   32.04   31.96   31.80   31.97
      32.34   31.55                                                
  6 Cervone, Alisha T         19 CLEM-SC                   NT    5:35.43  
      30.21   33.06   34.03   33.96   33.86   34.41   33.98   33.86
      34.25   33.81                                                
 
Event 24  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Columbus, Matthew J       20 South Carolina-SC    4:26.89    4:39.01  
      26.21   28.30   28.56   28.57   28.10   27.96   28.07   27.84
      28.12   27.28                                                
  2 Ross, Brooks R            20 South Carolina-SC    4:26.97    4:39.02  
      25.82   28.15   28.65   28.39   28.76   28.44   28.35   28.17
      27.66   26.63                                                
  3 Rodriguez, Gerard         18 South Carolina-SC    4:23.54    4:39.60  
      25.26   27.58   28.40   28.57   28.98   28.61   28.41   28.99
      27.53   27.27                                                
  4 Carr, Alex A              21 CLEM-SC                   NT    4:43.41  
      25.99   27.68   28.06   28.39   28.53   27.99   28.94   29.44
      29.29   29.10                                                
  5 Clark, Will J             21 CLEM-SC                   NT    4:51.54  
      26.10   28.72   29.09   29.00   29.21   29.68   29.75   30.30
      30.74   28.95                                                
  6 Jackson, Dan B            22 South Carolina-SC    4:35.42   x4:53.04  
      27.15   29.58   29.85   29.73   29.81   29.75   30.02   29.71
      29.32   28.12                                                
  7 Aron, Scott               21 CLEM-SC                   NT    4:53.44  
      26.87   29.39   29.47   29.63   30.32   30.43   30.36   29.72
      29.60   27.65                                                
  8 Clary, Scott D            21 CLEM-SC                   NT   x5:12.33  
      26.66   29.98   31.10   32.13   32.69   32.73   32.36   32.44
      31.72   30.52                                                
 
Event 25  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bechard, Sarah A          21 CLEM-SC                   NT      57.85  
      26.95   30.90                                                
  2 Drake, Sara E             18 South Carolina-SC      57.70      57.90  
      27.29   30.61                                                
  3 Krauss, Kelsey M          21 CLEM-SC                   NT      58.56  
      27.31   31.25                                                
  4 Tarantolo, Maddie M       21 CLEM-SC                   NT      58.78  
      27.36   31.42                                                
  5 Olson, Lindsey M          21 South Carolina-SC      55.67      59.30  
  6 Polhill, Ali C            19 CLEM-SC                   NT   x1:02.27  
      28.15   34.12                                                
 -- Skinner, Ellie E          19 South Carolina-SC         NT         DQ  
      27.23   31.83                                                
 -- Bieganski, Maryn T        19 South Carolina-SC      57.66         DQ  
      28.19   32.02                                                
 
Event 26  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badillo, Isaac            21 South Carolina-SC      49.04      49.70  
      23.14   26.56                                                
  2 Foster, Harry B           22 CLEM-SC                   NT      49.79  
      23.79   26.00                                                
  3 Broster, Seth A           21 CLEM-SC                   NT      50.20  
      23.75   26.45                                                
  4 Barre, Derek B            22 CLEM-SC                   NT      51.42  
      24.33   27.09                                                
  5 Covert, Michael K         19 South Carolina-SC         NT      51.62  
      24.34   27.28                                                
  6 Metts, John T             21 South Carolina-SC      49.62      51.89  
      23.95   27.94                                                
  7 Elliott, Marcus Q         20 CLEM-SC                   NT     x53.52  
      24.48   29.04                                                
  8 Heinze, Max               24 South Carolina-SC      49.75     x53.97  
      24.62   29.35                                                
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forcucci, Courtney A      22 South Carolina-SC         NP     322.13  
  2 George, Brooke               CLEM-SC                   NP     294.30  
  3 Kranz, Patty L            18 South Carolina-SC         NP     287.40  
  4 Catalfomo, Kasey E        19 South Carolina-SC         NP     269.93  
  5 Tatum, Elizabeth             CLEM-SC                   NP     263.33  
  6 Howard, Emily             19 CLEM-SC                   NP     257.48  
  7 Self, Cassie              19 CLEM-SC                   NP    x253.35  
  8 Uranaka, Chelsea          18 CLEM-SC                   NP    x252.00  
  9 Doolittle, Jessica        19 CLEM-SC                   NP    x251.48  
 10 Yoder, Emily              18 CLEM-SC                   NP    x186.08  
 -- Cleveland, Hannah         19 CLEM-SC                   NP    X192.60  
 -- Britt, Heather            19 CLEM-SC                   NP    X189.68  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridenour, Rylan           21 South Carolina-SC         NP     366.22  
  2 Miller, Cole A            18 South Carolina-SC         NP     341.25  
  3 Helmich, Andrew           19 South Carolina-SC         NP     311.03  
  4 Chamberlain, Pat          20 CLEM-SC                   NP     246.53  
  5 Braver, Austin            19 CLEM-SC                   NP     221.18  
 
Event 29  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cervone, Tori A           20 CLEM-SC                   NT    2:09.09  
      28.00   33.18   37.91   30.00                                
  2 Rutqvist, Amanda          20 South Carolina-SC    2:01.72    2:12.21  
      28.64   36.46   36.08   31.03                                
  3 McLaughlin, Kerry L       21 CLEM-SC                   NT    2:13.38  
      29.66   33.55   39.65   30.52                                
  4 McGee, Kelly A            20 CLEM-SC                   NT    2:15.93  
      28.96   37.32   38.51   31.14                                
 -- Schaffer, Rachael L       18 South Carolina-SC    1:57.89         DQ  
      27.23   33.04   36.22   30.09                                
 -- Galbreath, Abby E         19 South Carolina-SC    2:01.77         DQ  
      29.04   33.50   37.87   30.39                                
 -- Jonsson, Annika S         18 South Carolina-SC    2:02.00         DQ  
      28.96   33.20   38.66   29.95                                
 
Event 30  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dart, Chris J             20 CLEM-SC                   NT    1:51.75  
      24.85   27.78   32.00   27.12                                
  2 Navata, Matt L            20 South Carolina-SC    1:53.82    1:54.56  
      24.85   29.00   33.06   27.65                                
  3 Kaden, Collin A           21 South Carolina-SC    1:48.30    1:54.96  
      24.65   29.83   33.42   27.06                                
  4 Rodriguez, Gerard         18 South Carolina-SC    1:50.61    1:55.52  
      25.01   30.19   32.94   27.38                                
  5 Abeysinghe, Andrew M      20 CLEM-SC                   NT    1:57.91  
      25.66   29.20   33.95   29.10                                
  6 Buckley, Shayne P         19 CLEM-SC                   NT    1:58.15  
      25.88   30.18   34.49   27.60                                
  7 Cave, Bobby               21 South Carolina-SC    1:51.59   x2:01.34  
      25.73   30.46   34.24   30.91                                
 
Event 31  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:30.72  
     1) Anderson, Meg P 20              2) Krauss, Kelsey M 21            
     3) Redmond, Kristen N 20           4) Cervone, Tori A 20             
       24.45    51.19    25.16    53.27    25.67    53.43    25.13    52.83
  2 South Carolina, University of-SC  'B'                  NT    3:37.32  
     1) Elliott, Rachel K 18            2) Josserand, Taylor M 20         
     3) Brockington, Meghan L 20        4) Avers, Whitney E 20            
       26.03    54.52    25.80    54.43    26.08    54.32    26.07    54.05
  3 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:39.13  
     1) Fowler, Kelly M 21              2) Bechard, Sarah A 21            
     3) Polhill, Ali C 19               4) Erickson, Jenny P 19           
       26.24    54.60    25.65    53.48    25.61    55.65    26.13    55.40
  4 Clemson University-SC  'C'                             NT   x3:49.90  
     1) Whalen, Liz 20                  2) Piper, Deanna 21               
     3) Stevens, Garrison N 20          4) Cervone, Alisha T 19           
       27.62    57.39    27.05    57.03    27.65    57.49    28.09    57.99
  5 South Carolina, University of-SC  'D'                  NT    3:50.06  
     1) Bartlett, Sarah C 21            2) Skinner, Ellie E 19            
     3) Atzhorn, Aileen L 21            4) Hand, Alyssa C 21              
       27.51    57.69    27.87    58.05    26.82    56.04    28.16    58.28
 -- South Carolina, University of-SC  'A'             3:20.41   X3:32.77  
     1) Peteh, Matea 21                 2) Drake, Sara E 18               
     3) Brooks, Morgan B 18             4) Raczkowski, Lauren E 19        
       26.54    54.47    25.87    53.55    24.93    52.55    24.50    52.20
 -- South Carolina, University of-SC  'C'                  NT   X3:39.03  
     1) Bieganski, Maryn T 19           2) Olson, Lindsey M 21            
     3) Worrell, Elisa C 18             4) Gibbs, Jordan N 20             
       26.88    55.21    25.90    54.17    25.67    54.28    19.03    55.37
 
Event 32  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemson University-SC  'A'                             NT    3:02.25  
     1) Bruck, Eric L 21                2) Reinke, Chris J 21             
     3) Foster, Harry B 22              4) Broster, Seth A 21             
       21.41    45.06    21.53    45.40    21.72    46.14    21.57    45.65
  2 Clemson University-SC  'B'                             NT    3:07.81  
     1) Oliver, Myles V 21              2) Barre, Derek B 22              
     3) Elliott, Marcus Q 20            4) Groseclose, Lee L 21           
       22.37    46.84    22.18    46.46    22.31    48.27    21.68    46.24
  3 South Carolina, University of-SC  'A'             2:55.67    3:08.64  
     1) Covert, Michael K 19            2) Seiler, Andrew T 20            
     3) Crawford, James M 22            4) Rodriguez, Gerard 18           
       22.60    47.38    22.07    46.76    22.18    46.92    22.47    47.58
  4 South Carolina, University of-SC  'B'                  NT    3:12.95  
     1) Heinze, Max 24                  2) Warner, Jay W 20               
     3) Grigull, Rory S 21              4) White, Jacob R 19              
       23.52    49.39    22.52    47.61    23.38    48.16    22.70    47.79
  5 South Carolina, University of-SC  'C'                  NT   x3:15.75  
     1) Kauffman, Graham E 20           2) Connolly, Ryan P 21            
     3) Berens, Tim H 19                4) Navata, Matt L 20              
       22.94    48.23    23.58    49.50    23.23    49.13    22.96    48.89
  6 Clemson University-SC  'C'                             NT   x3:22.21  
     1) Aron, Scott 21                  2) Brown, Alex 18                 
     3) Layne, Walker W 19              4) Henderson, Chase M 22          
       24.07    49.73    24.41    51.05    23.33    48.87    24.50    52.56